پارک جنگلی چیتگر از پارک‌های جنگلی شهر تهران

پارک جنگلی چیتگر از پارک‌های جنگلی شهر تهران است كه مديريت مهمانپذير قصر شيرين اين مكان تفريحي و خوش آب و هوارا به شما مسافرين عزيز براي بازديد پيشنهاد مي نمايد .

این بوستان از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج از غرب به آزادشهر و پیکان‌شهر و از شرق به منطقهٔ خرگوش‌دره محدود می‌شود. این پارک با ۱۴۵۰ هکتار زمین پردرخت از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران است

هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌است.

این پارک دارای یک پیست و مسیرهای دوچرخه‌سواری و امکانات اسکیت‌سواری است.

همچنین ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شمارهٔ ۱ و ایستگاه مترو ایرانخودرو مقابل درب‌های ۵ و ۷ قرار دارد.

دریاچهٔ مصنوعی چیتگر با مساحت ۳۳۰ هکتار در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده‌است. این دریاچه از شمال به بزرگراه همت، از شرق به محور چهار باغ و از جنوب و غرب به پارک جنگلی چیتگر محدود می‌گردد. سابقهٔ طرح ساخت این دریاچه به تدوین نخستین طرح جامع شهر تهران در سال ۱۳۴۷ بازمیگردد که در آن ساخت دریاچه‌ای در غرب شهر تهران پیش بینی شده بود ولی ساخت این دریاچه به دلیل محدودیت‌های فنی و بودجه‌ای تا سال‌ها مسکوت ماند. در حال حاضر با پیگیری شهرداری تهران این پروژه در حال ساخت و آماده سازی می‌باشد که زمان بهره برداری از فاز اول این طرح شامل ساخت دریاچه مصنوعی، پهنه ساحلی و بهره برداری از ادامه بزرگراه شهید حکیم، بهار سال ۱۳۹۲ پیش بینی شده‌است. پس از اتمام فاز اول، ساخت فاز دوم طرح به مساحت ۱۴۰ هکتار در جنوب بزرگراه حکیم شامل جزایر آبی، محور چهار باغ، پارک آبی و مونوریل چیتگر دردستور کار شهرداری قراردارد.

مساحت دریاچه و پهنهٔ ساحلی آن در حدود ۳۳۰ هکتار و مساحت سطح دریاچه در حدود ۱۵۳ هکتار می‌باشد. حجم دریاچه نیز درحدود ۶/۵ میلیون متر مکعب برآورد می‌گردد. مساحت مخزن دریاچه در طرح تفصیلی شهرداری منطقه ۲۲ تهران در حدود ۲۲۰ هکتار پیش بینی شده‌است که گنجایش ۱۱ -۹/۵ میلیون متر مکعب آب را داراست. طول تاج سد دریاچه ۷۳۰ متر و عرض آن ۱۲ متر، طول پهنه ساحلی پیرامون دریاچه ۴۸۸۰ متر و طول دریاچه ۱۶۵۰ متر می‌باشد. ۸۰ درصد آب دریاچه به میزان سالانه ۵ میلیون متر مکعب از رودخانه کن و ۲۰ درصد دیگر از روان آبهای سطحی و میانی منطقه تامین می‌گردد. احداث اماکن دارای کاربری تفریحی – گردشگری و فضای سبز شهری در پهنه ساحلی و سه جزیره مصنوعی درون دریاچه با نام‌های موج، مرجان و خارا در حال انجام می‌باشد ؛ همچنین ساخت قطار سبک شهری برای اتصال اماکن تفریحی منطقه، محور تجاری چهار باغ به عنوان مرکز خرید، جزایر آبی و پارک آبی چیتگر به عنوان بزرگترین مجموعه تفریحات آبی تهران در این مجموعه پیش بینی شده‌است. دریاچه چیتگر و پارک جنگلی چیتگر به دلیل قرارگرفتن در مسیر بادهای شرقی – غربی تهران می‌تواند علاوه بر تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت در سطح شهر تهران با استقرار کاربری‌های تفریحی – گردشگری مناسب سهم به سزایی در جذب گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد. این دریاچه همچنین علاوه بر ایجاد چشم اندازهای زیبا و منحصر به فرد می‌تواند سبب کاهش خطرات ناشی از سیلاب‌های فصلی و همچنین تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی گردد.

این مجموعه به دلیل مجاورت با پارک جنگلی چیتگر، پارک جنگلی لتمال کن، پارک ارم، محور چهار باغ، مجموعه ورزشی آزادی، شهر بازی هزار و یک شهر (تهران لند)، پردیس اسب سواری، آبشار البرز و روددره کن(بوستان جوانمردان) می‌تواند به مجموعه‌ای کامل برای برطرف سازی نیازهای تفریحی – گردشگری شهروندان تهرانی تبدیل گردد.

مسا فر خانه, مهمانپذير , هتل ,قصر شيرين , تهران, توپخانه,گهرازمسا فر خانه, مهمانپذير , هتل ,قصر شيرين , تهران, توپخانه,گهرازمسا فر خانه, مهمانپذير , هتل ,قصر شيرين , تهران, توپخانه,گهرازمسا فر خانه, مهمانپذير , هتل ,قصر شاز
صفحه نخست | سفر به تهران | گالري عكس | نرخ نامه | اطلاعات تماس
This website was built using N.nu - try it yourself for free.    (Click here to renew the premium)(info & kontakt)